brennberg (brennbergi t, Harang utca, Rgi iskola sor, Srgahz sor, Mrta sor, Fels sor)
Kuruckereszt-telep
Borbla-telep
hermes-telep
jhermes-telep
Megkzelitse:Mita Magyarorszg csatlakozott a schengeni vezethez, Ausztria fell is elrhet kiptett mton, Ritzing/Helenenschacht (Rcny/Ilona akna) kzsgen keresztl. Sopronbl s gfalvrl erdei turistautakon gyalogosan vagy a hegyek kztt kiptett mton gpkocsin, kerkprral, valamint helyi jrat autbusszal juthatunk el Brennbergbnyra. Az t Soprontl 200 mtert emelkedik.
Nevnek eredete:Az anyaknyvekben a 18. szzad msodik felig „a soproni erdben” (in silvis Soproniensis) megjellssel szerepelt a terlet. A telepls neve 1793-ban lett hivatalosan Brennbergbnya. Azt mondja a bnyszhagyomny, hogy Sopron krnykn a kovcsok szngetssel lltottk el mhelyk szmra a faszenet. A szngetk kzl egy Rieger nev kovcs boksja sehogy sem akart elaludni, mert a bokst valsznleg egy olyan elfedett ksznkibvs fl telepthette, amely az gst tovbb tpllta, st emiatt a hegy is gni kezdett. Az g hegy nmetl brennender Berg-et jelent, ebbl szlethetett npnyelvi csonktssal Brennberg, majd ksbb magyar hozzadssal a Brennbergbnya. 1770 krli idbl datldik ez a hr, onnan kezdve Sopron nyugati erdeiben a felsznhez kzeli sznkibvsok fejtse indult el Brennbergen, a ksbbi Brennbergbnyn.
Trtnete:1753-ban fedeztk fl az erdsgekben rejtzkd, j minsg szenet. A szjhagyomny szerint Rimbacher Pl birkapsztor figyelt fel – tzraksa kvetkezmnyeknt – a „nagy fekete, izz kdarabokra”. Jelentse nyomn a soproni polgrmester bizottsggal vizsgltatta meg a jelensget.
Hat v mlva – 1759-ben – az akkor Fenyvesvlgyknt ismert terleten nyitottk meg Magyarorszg els sznbnyjt. Ennek hrre zmben osztrk s nmet nemzetisg csaldok telepedtek le a szp vlgyben, s ktttek munkaszerzdst a sznvagyon tulajdonosval, Sopron Szabad Kirlyi Vrossal. A bnyt kiszolgl pletek mellett hamarosan felpltek a szegnyes bnyszlaksok is.
A bnya mkdsnek kzel kt vszzada alatt mindig a vros birtoka volt. Az egymst kvet brlk fejlesztsei a 19. szzad utols vtizedeire az orszg egyik legjelentsebb, legkorszerbb bnyjv tettk.
1944 vgn a Vrs Hadsereg ell menekl nyilas vezetsg ideiglenesen Brennbergbnyra tette t szkhelyt Farkasgyeprl, majd innen Kszegre mentek tovbb. Brennbegben a hegyoldalban kialaktott bnyatrszer vhelyeket biztonsgosnak tartottk Szlasi szmra. A nemzetvezet menyasszonyt Lutz Gizellt, a bnya vezet tisztviselje s neves ornitholgus Breuer Gyrgy szolglati laksban szllsoltk el.
Az utols bnyamunksok 1953 janurjban kltztek el. k a megelz v sztl a leszerelst vgeztk. 1956 novemberben t napon t ismt folyt a termels, de aztn vgleges dnts szletett. Becher Nndor rzelemgazdag helytrtneti knyvben az albbiakat rja a megszntets hatsairl: „Sajnos, 1959 decemberben vglegesen s rkre lelltjk a brennbergi bnyt. Amit ktszz v alatt az itt dolgozk ptettek, azt 1952-ben s 1959-ben lelkiismeretfurdals nlkl sztromboltk. gy sznt meg egy ktszzves bnyakultra. Az let sznt meg Brennbergbnyn, a sportkr, a hres dalrda, a 35 tag bnysz fvszenekarral egytt. Egyik csald a msik utn kltztt el. Igaz, nyugdjazsuk utn egyesek visszatrtek az elcsendesedett teleplsre, ahol most nagyon sok fejlesztenival lenne…”
A Rkosi rendszer idejn, - az 1950-es vekben a bnyt bezrtk, mert az a magyar - osztrk hatr mellett volt, s a bnynak az osztrk oldalon is volt kijrata.
A teleplsen tbb szz ids csald munkanlkl maradt, a faluban nem volt vz, orvos, s csupn egy telefonvonal kttte ssze a vrossal.A filmet 1975-ben ksztettk egy pldnyban, 8 mm-es filmre s az els vetts utn, - mivel tovbbi bemutatsa nem volt kvnatos - a Gyr-Sopron megyei MSZMP a filmet a mzeum pnclszekrnybe zratta.Csak a rendszervltozs utn nyilt lehetsg, hogy a mr minsgileg leromlott filmet digitalizljuk - olvashat az egyik videmegoszt oldalra felkerlt filmbevezetjben.